MOWA POGRZEBOWA

WZÓR

 

JAK NAPISAĆ MOWĘ POGRZEBOWĄ (LAUDACJĘ)

 

 

 

 

•        Rozpoczęcie/przywitanie         

•        Cel przemówienia

•        Wspomnienie zmarłego/zmarłej

•        Przypomnienie zasług/osiągnięć

•        Podziękowanie

•        Informacje dodatkowe

WZÓR DO NAPISANIA SAMODZIELNIE MOWY POGRZEBOWEJ 

 

           Rozpoczęcie/przywitanie obecnych

 

Szanowna Rodzino, Drodzy zebrani: krewni, znajomi, sąsiedzi, przyjaciele.

 

          Cel przemówienia

 

Spotkaliśmy się, aby pożegnać śp. ….. . Jego/jej śmierć jest wielkim bólem dla nas wszystkich.

Trudno zacząć, choć chciałoby się powiedzieć bardzo wiele, brakuje jednak słów – żadne z nich nie wyrażą bólu jaki w nas pozostaje po tej stracie.

Zebraliśmy się tutaj, ponieważ chcemy w ten sposób oddać hołd zmarłemu/zmarłej, a także przypomnieć wszystkim dobroć i wielkoduszność śp. ...

 

          Wspomnienie zmarłego/zmarłej

 

Wszyscy dobrze znaliśmy śp…..Przez wiele lat nasze drogi splatały się ze sobą i ciągle trudno jest uwierzyć, że to już przeszłość. Wspaniały, niepowtarzalny człowiek, wierny mąż, kochający ojciec/matka, wspaniały przyjaciel, życzliwy sąsiad.

Kochał życie i cały świat. Żadne słowa nie są w stanie oddać naszego bólu po stracie.

 

          Przypomnienie zasług/osiągnięć

 

Człowiek wielkiego serca i wielkich zasług. Najbliżsi zawsze mogli na niego liczyć. W trudnych czasach zdobył niezbędne wykształcenie. Wkrótce założył rodzinę i wychował …dzieci oraz wnuków, które wszystkie tu są z nami i żegnają zmarłego. Przez wiele lat pracował w … gdzie przeszedł wszystkie szczeble awansu zawodowego. Nagrodzony odznaczeniami/medalami/dyplomami. Nigdy nie odmawiał pomocy potrzebującym. Wiele osób właśnie jemu zawdzięcza swoje osiągnięcia i sukcesy.

 

            Podziękowanie

 

W imieniu całej rodziny dziękuję za pomoc, wsparcie i liczne przybycie

 

          Informacje dodatkowe

 

Tutaj, wykorzystując możliwość przekazu informujemy zebranych o np. rezygnacji z kondolencji, możemy przypomnieć dalsze szczegóły ceremonii i podajemy inne informacje. Także specjalne podziękowania np. imienne jeśli kogoś w ten sposób chcemy wyróżnić.

PRZYKŁAD MOWY POGRZEBOWEJ Z UŻYCIEM UTWORU POETYCKIEGO

 

 

 

 

 

Droga Rodzino,

Szanowni zebrani.

 

Oto słowa poety, które dobrze podsumowują nasze dzisiejsze nastroje:

 

„Oto już jesień i pora umierać,

pożółkłe liście wiatr strąca i miecie,

drżące gałęzie do naga obdziera,

chór, gdzie sto ptaków modliło się w lecie.

Ja jestem zmierzchem dnia, który się skłania

ku zachodowi i w ciemności brodzi.

Noc, siostra śmierci oczy mi przysłania

i wkrótce z całym światem mnie pogodzi.

A jeśli kochasz, choć prawdę dostrzegniesz,

kochasz tym bardziej, im rychlej odbiegniesz

 

                                      - Szekspir  Sonet 71

 

 

         

          Dalej, krótki życiorys osoby zmarłej. Kiedy i gdzie się urodziła, jej dokonania w życiu rodzinnym i zawodowym.

 

 

          Można przytoczyć jakieś ważne dla Rodziny i samego Zmarłego wydarzenie. Jego pasje i zainteresowania, działalność społeczna. Należy wyczuć czy przemówienie powinno zawierać elementy humorystyczne o ile odpowiadałoby to sposobie bycia Zmarłego i zyskało akceptację Rodziny. Można wówczas przytoczyć jakąś anegdotę z Jego życia. Przywołamy w ten sposób wspomnienia...

 

 

          Pod koniec warto wymienić najbliższych członków Rodziny którzy Go żegnają i w kilku słowach podziękować wszystkim tym, którzy towarzyszą Zmarłemu w ostatniej drodze. Jeśli mamy dodatkowe informacje np. o nieskładaniu kondolencji to także teraz.

 

 

          W imieniu najbliższych poproś o pamięć o Zmarłym i miejscu Jego spoczynku…

 

 

 

          Krótką mowę pogrzebową można przekazać, po wcześniejszym uzgodnieniu, celebransowi ceremonii pogrzebowej. Należy zadbać by pismo było czytelne lub tekst wydrukować.

730 532 578

KONTAKT@MOWAPOGRZEBOWA.PL

Zamów mowę tel:

730 532 578

PONIŻEJ JEST PRZYKŁAD JAK SAMODZIELNIE NAPISAĆ MOWĘ. KORZYSTAJĄC Z NIEGO ZAPRASZAM TAKŻE NA POZOSTAŁE PODSTRONY, GDZIE ZNAJDZIESZ PRZYDATNE CYTATY, POEZJĘ CZY SENTENCJE, KTÓRE UPIĘKSZĄ FORMĘ. OCZYWIŚCIE TO TEKST SPECYFICZNY, TRZEBA UŻYWAĆ WŁAŚCIWYCH POŁĄCZEŃ WYRAZOWYCH, OPANOWAĆ FLEKSJĘ I FRAZEOLOGIĘ. JAK KTOŚ MA TROCHĘ TALENTU I CZASU TO MOŻNA, KORZYSTAJĄC Z PODPOWIEDZI NA PODSTRONACH, NAPISAĆ SAMEMU.

 

JEŚLI JEDNAK CZUJESZ, ŻE TO NIE TO, ALBO IDZIE CI CIĘŻEJ NIŻ POWINNO - ZAPRASZAM DO KONTAKTU. CHĘTNIE POMOGĘ. WIEM, JAK W TEJ CHWILI TRUDNO JEST SKUPIĆ MYŚLI. 

TO CO W INNYCH OKOLICZNOŚCIACH BYŁOBY ŁATWE - TERAZ JEST BARDZO UTRUDNIONE.

 

DLATEGO W KAŻDEJ CHWILI MOŻESZ DO MNIE ZADZWONIĆ - JA NAPISZĘ CI PRZEMOWĘ PROFESJONALNIE. NA ŻYCZENIE OKRASZĘ DOBRYM CYTATEM LUB DOPASUJĘ FRAGMENT POEZJI DO CHARAKTERU OSOBY, KTÓRĄ ŻEGNAMY. ZNAM SIĘ NA TYM. ROBIĘ TO CODZIENNIE. JESZCZE ŻADEN MÓJ TEKST NIE ZOSTAŁ ODRZUCONY. NIE BĘDZIE ON WEDŁUG PONIŻSZEGO WZORU. DOPASUJĘ GO DO TWOICH WYMAGAŃ. BĘDZIE WYJĄTKOWY -  JEDYNY I NIEPOWTARZALNY. ZROBI WRAŻENIE, GWARANTUJĘ.

 

DAJĘ PEŁNĄ GWARANCJĘ SATYSFAKCJI. PŁACISZ DOPIERO JAK ODSŁUCHASZ NAPISANY PRZEZE MNIE TEKST I PODOBA CI SIĘ. JEŚLI SIĘ NIE PODOBA - NIE PŁACISZ.

 

 

SATYSFAKCJA GWARANTOWANA.

TEL. 730 532 578